Črevná
nerovnováha

Čo to je?

Dysbiózu definujeme ako nerovnováhu v zložení črevnej mikroflóry. Za normálnych podmienok existuje rovnováha – symbióza, medzi „zdravými“ a potenciálne škodlivými baktériami v našom čreve. Keď sa táto rovnováha črevného mikrobiómu naruší, dochádza k zmene a zápalu črevnej sliznice. Tieto zmeny môžu vyvolať alebo zvýšiť riziko vzniku mnohých zápalových ochorení.

Prečo vzniká?

Črevná nerovnováha môže byť spôsobená buď zvýšením potenciálnych škodlivých baktérií alebo znížením symbiotických baktérií. Nastáva v prípade, ak črevným mikróbom chýba rozmanitosť. Rovnováhu môžu narušiť antibiotiká, potrava s nízkym obsahom vlákniny, nadmerná konzumácia alkoholu, sedavý spôsob života, konzumácia potravín s množstvom prídavných látok, pre deti pôrod cisárskym rezom a ďalšie faktory.

Aké sú príznaky črevnej nerovnováhy?

K príznakom črevnej nerovnováhy môže patriť:
• plynatosť a nadúvanie,
• zápach z úst,
• hnačka alebo zápcha,
• hlien v stolici,
• bolesť brucha.

Pri akých ochoreniach sa najčastejšie vyskytuje dysbióza?

Črevná nerovnováha sa vyskytuje pri ochoreniach ako diabetes mellitus, celiakia, skleróza multiplex, astma, alergia na jedlo, sezónne alergie, sklerodermia, reumatoidná artritída, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída. Dysbióza črevného mikrobiómu sa spája aj s chronickou únavou, úzkosťou, depresiou, Parkinsonovou či Alzheimerovou chorobou alebo s migrénami.

Menu